Geleceğin Yazılımcıları Sektör Profesyonelleri ile Buluştu

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından BEBKA destekleri ile hayata geçirilen İnovasyon Merkezi’nin çalışmaları kapsamında çocukların günümüzün ve geleceğin popüler mesleklerini sektörlerdeki profesyonellerden doğrudan öğrendikleri İnogenç projesinin yeni durağı uluslararası ölçekte yazılım çalışmaları yapan NaN Clouds firması oldu.
İlk, orta ve lise düzeyinde çeşitli okullarda eğitim gören öğrencilerin yoğun katılımıyla 2 gün boyunca gerçekleşen programda konuşan Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi İnovasyon Merkezi Girişimcilik Öğretmeni ve İnogenç proje yürütücüsü Arzu Urgan, “İnogenç projemizde sektör profesyonelleri ile öğrencilerimizi buluşturduğumuzda aslında öğrencilerimizin güçlü yanlarına yönelik doğrudan mentorluk almalarını sağlıyoruz” dedi.

“Öğrencilerimizin Yazılıma İlgileri Çok Yüksek”

İnogenç projesi katılımcı öğrencileri ile birlikte NaN Clouds firmasında gerçekleşen vizyon etkinliklerinde konuşan proje yürütücüsü Arzu Urgan, öğrencilerin güçlü yönleri ve ilgi alanlarını tespit edebilmelerine doğrudan fayda sağlamayı hedeflediklerini belirttiği İnogenç projesinde sektör profesyonellerinin öneminin çok yüksek olduğunu ifade etti.

Uluslararası ölçekte yazılım ve programlama hizmeti sunan NaN Clouds ekibinin İnogenç proje öğrencileri ile bir araya geldiği programın öğrenciler açısından heyecanla beklendiğini belirten Urgan, “Günümüzde teknolojik gelişmeler hız kesmeden devam ediyor ve yazılım sektörü de bu gelişmelerin en önemli parçalarından biri haline geldi. Bu nedenle, gençlerin yazılım sektörüne önem vermesi ve bu alanda kariyerlerini geliştirmesi son derece önemlidir. Öğrencilerimizin yazılım alanına gösterdiği ilgiyi bir kez daha gördüğümüz NaN Clouds ziyaretimizde bizlere kapılarını açan firma kurucuları Sayın Mehmet İnan’a ve Ayşe Koçum İnan başta olmak üzere bizlere sektörel düzeyde kıymetli bilgiler aktaran NaN Clouds ekibine teşekkürlerimizi sunuyorum.” dedi.

“Yazılıma İstekli Tüm Gençlerimizin Yanındayız”

İnogenç projesi ile yazılım hevesi olan birçok gence kapılarını açtıklarını dile getiren NaN Clouds kurucu ortağı Ayşe Koçum İnan, “Sektörümüz ile alakadar olan gençleri bir arada işyerimizde ağırlamak bizleri çok mutlu etti. Eşim Mehmet İnan ile birlikte Belçika’dan ülkemize döndüğümüzde yaşadığımız süreci ve bir yazılım şirketi olarak uluslararası düzeyde iş yapar noktaya nasıl geldiğimizi sevgili öğrenciler ile paylaştık. Ayrıca ekibimiz tarafından ne gibi işler yapıldığını da iki gün boyunca etkinlikler ile işledik. Tüm dünyada hızla gelişen yazılım geliştiriciliğinin ülkemizde de hak ettiği değeri ve ilgiyi görebilmesi için Nanclouds olarak elimizden gelen tüm desteği sağlayacağız.” dedi.

“Yazılımı İlgi Alanı Haline Getiren Gençler Başarılı Olacaktır”

İnogenç Projesinin NaN Clouds ziyareti hakkındaki görüşlerini bildiren firma Kurucu Ortağı Mehmet İnan, projenin önemine de değinerek,”Çok güzel bir proje bence genç yaştaki çocukların yazılımla alakalı profesyoneller nasıl çalışılıyor nelere dikkat ediyorlar sorusunun cevabını mutfağında görmeleri adına bence çok önemli. Bu proje ile alanımızla da ilgili öğrencilerimize katkı sağlayabilmek için bizde elimizden gelen desteği gösterebildiğimiz için çok mutluyum. İnternetin gençler tarafından çok iyi kullanılması ve merak ettiklerini çok iyi araştırıyor olmaları, bu yaştan başlayıp yazılımı ilgi alanları haline getirmeleri kısa sürede başarılı olmalarını sağlayacaktır. Gençlerin mesleki ölçekte yönlerini bulmalarına doğrudan destek olduğunu düşündüğüm İnogenç projesi için Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. NanClouds olarak işimizin gençlerimiz tarafından da öğrenilmesini önemsiyoruz.” dedi.

Yazılım Yalnızca Bir Sektör Değildir

Sözlerine yazılımcılığın niteliği ile devam eden İnan, ”Yazılım sektörü sadece teknik becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yaratıcılığınızı da ortaya çıkarır. Bu alanda çalışmak için sadece bir bilgisayar ve internet bağlantısına ihtiyacınız var, bu da işinizi nerede ve ne zaman yapabileceğinizi daha esnek hale getirir. Ayrıca, yazılım sektöründe çalışmak, sürekli olarak yeni teknolojiler ve gelişmeler hakkında öğrenme fırsatı sunar. Bu nedenle, gençlerin yazılım sektörüne ilgi göstermeleri, kendileri için gelecekte çok daha iyi fırsatlar sunabilecektir.” şeklinde ifade etti.

İki gün boyunca NaN Clouds firmasında yazılım ve programcılığı ilgilendiren birbirinden farklı konuları profesyonellerin anlatımları ve etkinlikler ile süren İnogenç Projesi saha ziyaretine çok sayıda öğrencinin yanısıra çok sayıda proje yetkilisi de katıldı.